Pastuchovská 555, 930 05, Gabčíkovo
Po-Pi: 09:00 - 18:00 / So: 08:00 - 12:00 / Ne: Zatvorené

Čo Tuja Smaragd potrebuje?

Tuja Smaragd potrebuje ľahkú pôdu. Vyhovuje jej pôda kyslejšia. Vyžaduje svetlé stanovište. Môže sa vysádzať aj do tieňa, ale potom je jej rast pomalší. Pôda by nemala vysychať, čoho následkom môže byť opad ihličia a preriedenie koruny. V prípade ak sa vysádza do živého plotu, je potrebné brať do úvahy veľkosť dospelej rastliny. Preto sa doporučuje tuje vysádzať do vzdialenosti 50-60 cm od seba. Tuja Smaragd je mrazuvzdorná a nevadia jej ani vyššie nadmorské výšky.

Výsadba

Pred výsadbou by sme mali pôdu pre sadenice dobre pripraviť a prekypriť. Jamu, do ktorej budeme rastlinu sadiť je potrebné vykopať 2x takú veľkú ako je koreňový bal rastliny, t. zn. 40x40x40 cm. Na spodok jamy nasypeme skyprenú pôdu zmiešanú so substrátom. Následne do jamy vložíme tuju a zasypeme pôdou do polovice a výdatne zalejeme. Keď pôda vodu vsaje, dosypeme zvyškom pôdy a nohou ušliapeme pôdu okolo rastliny.

Hnojenie

Hnojenie bezprostredne pri výsadbe nie je potrebné. Prvé hnojenie vykonávame približne 2-3 týždne po sadbe. Tuja Smaragd sa hnojí 3x ročne od apríla do júla. Pri hnojení platí pravidlo radšej menej ako viac. Hnojivo sa aplikuje vždy do pôdy, nikdy nie na vetvičky, aby sa nespálili.

Choroby tují a ochrana proti nim

Veľmi častou príčinou hnednutia a zasychania koncov vetiev je sucho (predovšetkým na jar a po zime). V tomto prípade na napadnutých častiach nie sú žiadne príznaky poškodenia hmyzom alebo hubami. Pokiaľ však majú tuje dostatok vlahy, jedná sa o kobatiniové hnednutie tují. V tomto prípade je potrebné aplikovať prípravok DITHANE DG NEO-TEC + MERPAN 80 WG.

V prípade napadnutia hubami Kabatina thujae alebo Didymascella thujina sú príznaky zreteľné až koncom leta. Na báze odumretých výhonov sú zreteľné čierne plodničky alebo zdurené vankúšovité plodnice. Rastliny vyzerajú ako keby boli spálené. Je potrebná aplikácia fungicídov (DITHANE DG NEO-TEC + MERPAN 80 WG)

Upozorňujeme všetkých zákazníkov, že vzhľadom na vysoké množstvo zrážok a tým výskytu hubových chorôb je potrebné pristúpiť k ich ošetreniu fungicídnymi prípravkami (Kuprikol, Champion, Switch) !!!